Home»Local News»Latest priest assignments announced by Priests’ Personnel office

Latest priest assignments announced by Priests’ Personnel office

5
Shares
Pinterest Google+

arch-logo-COLOR--final

The the Priests’ Personnel Office of the Archdiocese of Cincinnati announced the following assignments June 10, 2016.

Pastors and Parochial Administrators

Father J. Dennis Jaspers was named Pastor of St. Vincent Ferrer Parish, Cincinnati, for a six-year term effective April 8, 2016, continuing as Pastor of All Saints Parish, Cincinnati.

Father Shawn Landenwitch was named Pastor of the Pastoral Region of St. Mary of the Woods Parish, Russells Point, and St. Patrick Parish, Bellefontaine, for a six-year term effective May 1, 2016.

Father Michael Cordier was named the Pastor of St. Andrew Parish, Milford, for a six-year term effective July 1, 2016, while continuing as Pastor of St. Elizabeth Ann Seton Parish, Milford.

Father James Weber was named Pastor of the Pastoral Region of St. Anthony Parish, Madisonville, St. Margaret-St. John Parish, Cincinnati, and St. Cecilia Parish, Cincinnati, for a six-year term effective July 1, 2016.

Father Satish Joseph was named Pastor of the Pastoral Region of St. Helen Parish, Dayton, and Our Lady of the Immaculate Conception Parish, Dayton, for a six-year term effective July 1, 2016.

Father Robert Muhlenkamp was named Pastor of St. Joseph Parish, Hamilton, and St. Peter in Chains Parish, Hamilton, for a six-year term effective July 1, 2016.

Father James Brooks was named Pastor of St. Margaret of York Parish, Twenty Mile Stand (Loveland), for a six-year term effective July 1, 2016.

Father John Krumm was named Pastor of St. Paul Parish, Yellow Springs, for a six-year term effective July 1, 2016, while continuing at St. Augustine Parish, Jamestown, and St. Brigid Parish, Xenia. Father Krumm succeeds Father Anthony Geraci at St. Paul Parish. Father Geraci continues as the Pastor of St. Charles Parish, South Charleston.

Reverend Leonard Fecko was named Pastor of Holy Cross-Immaculata Parish, Mt. Adams, for a six-year term effective June 1, 2016.

Reverend George Gabet, F.S.S.P., was named Pastor of Holy Family Parish, Dayton, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend David Lemkuhl was named Pastor of the Church of the Resurrection Parish, Cincinnati, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend Steven Mondiek was named Pastor of Sacred Heart Parish, McCartyville, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend John Tonkin was named Pastor of St. Christopher Parish, Vandalia, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend Leonard Wenke was named Pastor of Holy Family Parish, Cincinnati, and Our Lady of Lourdes Parish, Cincinnati, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend Jon-Paul Bevak was named Pastor of Old St. Mary Parish, Cincinnati, and Sacred Heart Parish, Cincinnati (Camp Washington), for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend James Duell was renewed as Pastor of St. Patrick Parish, Troy, for an additional year effective July 1, 2016.

Reverend Timothy Bunch was named the Pastor of St. John the Evangelist Parish, Cincinnati, for a six-year term effective July 1, 2016 and was renewed for a six-year term effective July 1, 2016 as the Pastor of St. Saviour Parish, Sycamore Township.

Reverend Mark Burger was renewed as Pastor of Our Lady of the Visitation Parish, Cincinnati, for a six-year term effective August 1, 2016.

Reverend Eugene Contadino, SM, was renewed as Pastor of St. Francis de Sales Parish, Cincinnati, for a six-year term effective August 15, 2016.

Reverend Paul DeLuca was renewed as Pastor of Nativity of Our Lord Parish, Cincinnati, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend Andre-Joseph LaCasse, O.P., was renewed as Pastor of St. Gertrude Parish, Maderia, for a six-year term effective August 9, 2016.

Reverend Terrace Schneider was renewed as Pastor of St. Luke Parish, Beavercreek, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend Kenneth Schnipke, C.PP.S., was renewed as Pastor of Immaculate Conception Parish, Celina and St. Teresa Parish, Rockford, for a six-year term effective August 1, 2016.

Reverend R. Marc Sherlock, was renewed as Pastor of St. John the Baptist Parish, Tipp City, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend James Simons was renewed as Pastor of Immaculate Conception Parish, Bradford, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend P. Del Staigers was renewed as Pastor of St. Veronica Parish, Mt. Carmel, for a six-year term effective July 1, 2016.

Reverend Patrick McMullen was named Parochial Administrator of St. Therese Little Flower Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Parochial Vicars

Father Sosthenes Luyembe, S.J. was appointed Parochial Vicar of St. Francis Xavier Parish, Cincinnati effective April 1, 2016.

Reverend John Amankwah, Ph.D., was appointed Parochial Vicar of St. Teresa of Avila Parish, Cincinnati, and St. William Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Jerome Bishop was appointed Parochial Vicar of All Saints Parish, Cincinnati, and St. Vincent Ferrer Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Vincent Chembakassery (from the Diocese of Irinjalakuda) was appointed Parochial Vicar of Our Lady of the Immaculate Conception Parish, Dayton, and St. Helen Parish, Dayton, effective July 1, 2016.

Reverend Timothy Fahey was appointed Parochial Vicar of St. Margaret of York Parish, Twenty Mile Stand, effective July 1, 2016.

Reverend Matthew Feist was appointed Parochial Vicar of the Fort Recovery Cluster parishes, which include Mary, Help of Christians Parish, Fort Recovery, St. Paul Parish, Sharpsburg, St. Joseph Parish, St. Joseph, and St. Peter Parish, St. Peter, effective July 1, 2016.

Reverend Christopher Geiger was appointed Parochial Vicar of St. Andrew Parish, Milford, and St. Elizabeth Ann Seton Parish, Milford, effective July 1, 2016.

Reverend Daniel Hunt was appointed Parochial Vicar of St. Aloysius Gonzaga Parish, Cincinnati, and St. Jude Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Alexander McCullough was appointed Parochial Vicar of St. Ignatius Loyola Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Eric Roush was appointed Parochial Vicar of St. Susanna Parish, Mason, effective July 1, 2016.

Reverend Jason Williams was appointed Parochial Vicar of St. Anthony Parish, Madisonville, St. Margaret-St. John Parish, Cincinnati, and St. Cecilia Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Sean Wilson was appointed Parochial Vicar of the Petersburg Cluster parishes which include St. John the Evangelist Parish, Fryburg, St. Lawrence Parish, Rhine, Immaculate Conception Parish, Botkins, and St. Joseph Parish, Wapakoneta, effective July 1, 2016.

Others:

Reverend Ryan Ruiz was appointed for weekend and holyday assistance at St. John the Evangelist Parish, Cincinnati, and St. Saviour Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Paul Ruwe was appointed Spiritual Director of Mount Saint Mary’s Seminary of the West, and for weekend and holyday assistance at Holy Family Parish, Cincinnati, and Our Lady of Lourdes Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend Thomas Snodgrass was appointed for weekend and holyday assistance at St. Ann Parish, Cincinnati, effective August 20, 2016 while continuing in the Chancery Office.

Reverend David Sunberg was appointed Assistant Spiritual Director of Mount Saint Mary’s Seminary of the West, and for weekend and holyday assistance at St. Anthony Parish, Madisonville, St. Margaret-St. John Parish, Cincinnati, and St. Cecilia Parish, Cincinnati, effective July 1, 2016.

Reverend David Brinkmoeller retires from active ministry effective July 1, 2016.

Reverend Thomas Espelage retires from active ministry effective July 1, 2016.

Reverend Robert Goebel retires from active ministry effective July 1, 2016.

Reverend Francis Keferl retires from active ministry effective July 1, 2016.

Reverend Michael Seger retires from active ministry effective July 1, 2016.

Reverend George Kunkel resigned as Pastor of St. Vincent Ferrer Parish, Cincinnati, effective April 6, 2016.

Reverend Jeffery Bacon resigned as Pastor of Holy Cross-Immaculata Parish effective March 22, 2016.

Previous post

'The Greatest' got his start working at a Louisville Catholic college

Next post

Pope elevates memorial of St. Mary Magdalene to feast day